Milníky Prague Games

V průběhu jedenáctého ročníku Czech Open jsme se pod vlivem legendární florbalové znělky All you need is floorball rozhodli, že je na čase dospěláckému turnaji pořídit mladšího sourozence. Přišli jsme s nápadem uspořádat mládežnickou obdobu Czech Open. Akci jsme dali pracovní název Pražské Florbalové Hry a dali se do práce. Našim prvotním cílem bylo uspořádat malý, pohodový turnaj jako oslavu konce školního roku. Vybrali jsme termín na začátku prázdnin, rozeslali pozvánky do všech končin a čekali co se bude dít..

2004

Do turnaje se přihlásilo celkem 88 družstev, což nás příjemně překvapilo, protože to byl dvojnásobný počet oproti úvodnímu ročníku Czech Open. Samozřejmě, že většina družstev byla domácích, ze zahraničí se odvážilo přihlásit pouze 11 týmů. Ty ale přijely hned ze 7 států, takže jsme měli do budoucna na čem stavět. První ročník jsme stačili odehrát na 5 hřištích a potřebovali jsme pouze 3 desítky rozhodčích. Měli jsme poměrně málo dívčích týmů – pouze 11 a tak jsme museli kategorie G14 a G16 sloučit do jedné. Z kolébky florbalu první ročník absolvovala pouze 4 družstva z klubu Kungalvs Innebandy. V průběhu turnaje proběhl první ročník Mezinárodního Mistrovství ČR ve florbalovém freestyle. Hrálo se opravdu fér, protože během 185 utkání padla pouze jedna červená karta. Nejúspěšnějšími kluby prvního ročníku se stal Tatran Střešovice a Lielvarde z Lotyšska shodně se dvěma zlaty.

2005

Sloganem ročníku je „Take care!" a ústředním motivem třaskavý florbalový míček. Počet účastníků se přehoupl přes stovku, z čehož byla více než půlka ze zahraničí! Ze Švédska přijíždí 18 družstev a 10 jich přijíždí také ze Švýcarska, kde se začíná zúročovat zejména spolupráce s klubem z Zugu. Pozitivně se projevuje přesun termínu na druhý červencový víkend, který již zůstane pro Prague Games tradicí. Náš turnaj byl první organizovanou florbalové akcí v ČR, kde se hraje bez „malé domů". Hrajeme na 8 hřištích se 45 rozhodčími. Švédsko slaví hned dva tituly – v B18 se raduje RBK Goteborg a v G16 pozdější tradiční účastník turnaje – IFK Täby. Prague Games má i svoje první hvězdy. Nejlepší hráčkou v G18 se stává Dominika Šteglová, nejlepším brankařem B18 David Rytych a nejlepším střelcem B16 Dan Šebek. Dnes má Dan a David medaili z Mistrovství světa mužů, Dominika si na světovou medaili brousí zuby a ty z ženské extraligy doma přehazuje vidlemi.

2006

Počet účastníků se téměř zdvojnásobil na 166, u děvčat přijelo týmů hned čtyřikrát více než první rok! Ve sportovním poli se začínají objevovat florbalově opravdu zvučná jména - Espoon Oilers, Tapanilan Era, Pixbo Wallenstam, Täby, Engelholm. Ze Švédska přijelo 30 týmů a ze švýcarských Alp 16! V závěrečných bojích se Češi radují třikrát, do Švédska putují dvě zlata a jednou vítězí dokonce děvčata ze slovenské Stupavy.Turnajová Pool party probíhá na otevřeném koupališti na Petynce a účastníkům zazpívá i finalista tehdejší soutěže Česko hledá Superstar Samer Issa. Na Petynce jsme bohužel naposledy, protože si místní obyvatelé následně stěžují na hluk... Na odehrání turnaje potřebujeme 10 hřišť, téměř 100 organizátorů a 60 rozhodčích.

2007

Atakujeme metu 200 družstev, což představuje přes 3500 florbalistů. Teoreticky se každý trefil do branky více než jednou, protože na turnaji padlo téměř 3800 branek. Tomáš Reguly z Nižné vytvořil dosavadní rekord – během turnaje nastřílel 23 branek.Potom, co naši tradiční finálovou halu v Korunovační vyplavil jarní přívalový déšť, se díky pochopení hokejové Sparty stěhujeme do obrovské T-Mobile Areny! Na turnaji vítáme už i národní týmy. Do hry se tentokrát zapojila Polská reprezentace do 18 let. Na Uherský Brod ale ve finále kategorie nejstarších dívek nestačila. Párty ve Žlutých lázních má velký úspěch, jedinou vadou na kráse je fakt, že při grilování večeří došlo maso a na některé opozdilce zbyly pouze klobásy. S odstupem se ještě jednou omlouváme! Freestyle střídá Freebandy v písku. V dresu s číslem 14 se mezi kluky Bohemky v kategorii B14 prohání Adélka Bočanová, Jana Christiánová v brance Uherského Brodu dovedla svůj tým až k vítězství v G18 a v drezu Future se překvapivě objevuje vítkovický Honza Jelínek. Dostali dobrou školu, protože dnes jsou všichni v kádru dospělých reprezentací.

2008

Prague Games slaví 5. narozeniny. V Praze panuje opravdu horké počasí. Turnaj navštívil Tomas Eriksson, prezident Mezinárodní Florbalové Federace IFF a do nově otevřeného areálu Hamr v Braníku, který se stal novým centrem turnaje, se na nás přišel podívat i legendární hokejový brankař Dominik Hašek. V 230 týmech je akreditováno 4100 florbalistů, kteří mezi sebou sehrají 520 utkání. V našich dvou turnajových školách nocuje přes tisícovku mládežníků. Nelíbí se nám narůstající agresivita zejména rodičů a doprovodu hlavně mladších kategorii, proto chceme v následujících ročnících tento trend rázně potlačit. Chystáme kampaň Fair Play. Co se týče medailí, nejúspěšnější jsou tentokrát Švédové, kteří si odvážejí 3 zlata, Finové se radují ze dvou. České barvy jsou úspěšné pouze v nejmladší chlapecké kategorii, kde vítězí FBŠ Bohemians.

2009

Nad 6. ročníkem Prague Games, který probíhá pod heslem Stop agresivitě, přebírá patronát Klub Fair Play Českého Olympijského Výboru. Poprvé rozdáváme modré a červené karty a na závěr turnaje slavná česká běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková předává Cenu Fair Play za příkladný sportovní čin děvčatům ze Šumperka. Silný vítr nám v Bráníku registrační stan. Ze Švédska přijelo rekordních 45 družstev. Nejsilnějším klubem je Tullinge, které vysílá hned 5 družstev. Prague Games jsou poprvé v televizi – sestřih z finalového dne vysílá sportovní kanál Nova Sport. Na turnaji startuje také švédsko-český soubor FBC Friendship (Přátelství).

2010

Šťastná sedmička se symbolikou Hot Floorball Summer přináší množství rekordů. Svou velikostí Prague Games přerůstají svého dospělého bratra – Czech Open. Účastní se jich přes 260 družstev ze 12 zemí, což představuje více než 5000 florbalistů! Poprvé jsme světoví, protože jsme poctěni návštěvou sympatického týmu Pasir Ris Primary School až ze Singapuru. Finalový den se stěhuje do modernější areny na Podvinném Mlýně. Hlavní cenu Fair Play získává FBŠ Bohemians Praha.

2011

Vítejte ve florbalovém kosmu! Atakujeme třístovku, do Prahy se sjíždí 288 týmů. Počet rozhodčích překračuje stovku. Úspěšně otevíráme kategorii B15, kam se napoprvé příhlásí 35 družstev. Dochází k rozsáhlé rekostrukci turnajového webu a poprvé natáčíme turnajový video-dokument. Nejúspěšnější delegaci vysílá Švédsko. Tre kronor vítězí hned ve třech kategoriích a stockholmské Taby již potřetí v řadě! Finále B16 mezi finskými "super" Sonics a švédským Pixbem sleduje na Podvinném Mlýně téměř 1500 diváků.

2012

Hrajeme v rytmu Bohemian Floorball Rhapsody. Počet týmů se přehoupne přes tři stovky! V Praze zápolí 317 družstev z 11 států. To představuje téměř šest tisíc účastníků. Počasí nám připravuje těžkou zkoušku - obrovské vedro s enormní vlhkostí vzduchu se střídá s přívalovými lijáky. Do několika hal zatéká, v Braníku kondenzuje na podlaze voda... Stejně jako kdysi na třináctém ročníku Czech Open se několik utkání musí zkrátit a rozhodnou se pouze samostatnými nájezdy. Díky bohu pouze v základních skupinách, od play off vše běží bez problémů. Naposledy hrajeme na staré Spartě v Korunovační, zahajuje se tam rozsáhlá rekonstrukce. Vrátíme se ještě? Otevíráme novou kategorii B13. Premiérově v ní vítězí slovenský ATU Košice. Velká florbalová nadvláda SUOMI se projevuje v nejstarších kategoriích, jak finále B18 tak i G18 má čistě finské obsazení. Celková medailová bilance? Finsko 3, Švédsko 3, Česko 2 a Slovensko 1 zlato.

2013

Prague Games slaví desáté narozeniny a tentokrát hrajeme Florbal na jeden Dotek. V Praze vítáme rekordních 6016 účastníků ve 319 týmech ze 14 států. Poprvé hostíme mladé florbalisty ze Slovinska a po třech letech se k nám vrací "sluníčka" ze Singapuru. Těsně před turnajem do Prahy opět vtrhnou ničivé povodně a těžce poškodí náš partnerský areál Hamr v Braníku. Po enormním úsilí se nakonec všechno zvládne a my nemusíme hledat náhradní řešeni. Novinkou je Turnajová Party a Penalty Floorball na Harfě. Premiérově představujeme také turnajovou aplikaci pro mobilní telefony a výsledky všech 926 utkání zadáváme na internet v reálném čase. Na hřištích pokračuje dominance SUOMI - z devíti kategorií si odnáší zlato hned sedm týmů z Finska!

2014

Jedenáctý ročník Prague Games je pořádný Cirkus. V Praze tentokrát vyroste 19 scén pro zapálené artisty, kteří tak rádi čarují s děrovaným míčkem. Turnaj je opět rekordní, 332 týmů, kdy se po čtyřech letech vrací dánské týmy, bohužel tentokrát nedorazí naděje z válkou sužované Ukrajiny. Čekáme na otestování nově zrekonstruované haly Královka v Korunovační ulici, ale letošní turnaj hala bohužel nestihne. Výsledkově se letos nejlépe dařilo českým mladým florbalistkám a florbalistům, když získali 5 zlatých a celkově 14 medailí v devíti kategoriíích. 

 

2015

12. Prague Games představují kampaň #NeŠikaně     #NoBullying, která upozorňuje na problematiku šikany ve sportovních kolektivech a kterou podporuje mnoho družstev i řada florbalových celebrit. Opět rekordní výprava Zugu letos čítá 500 hráčů, trenérů a fanoušků. Ve finálových utkáních se představí hned tři jejich týmy. Smůlu švýcarských týmů ale prolomí teprve Floorball Köniz, když až po dramatických nájezdech vyhrává finále kategorie B15 a získává tak historicky první zlato pro Švýcarsko z Prague Games. Vrásky pořadatelům přidělává elektronický výsledkový systém, který často kolabuje a tak se hlavním informačním kanálem stávají po několika letech tabulky a pavouci na nástěnkách v halách. Díky kompetentním a ochotným dobrovolníkům na halách se nakonec vše zvládá. Výsledkově se na trůn vracejí finské týmy, když vítězí ve 4 kategoriích. Celková medailová bilance? Finsko 4, Švédsko 2, Česko 2, Slovensko 1 zlato.

 

 

2016

13. Prague Games 2016 byly součástí projektu Praha – Evropské hlavní město sportu 2016. Tomáš Hertl, ambasador projektu, se zúčastnil finálového dne a udělil cenu pro vítěze kategorie B14, kterým byl letošní nejúspěšnější klub Florbal Chodov. Ten dominoval i v kategorii B12 a v B16 bral stříbro. V chlapeckých kategoriích byly české týmy veleúspěšné, když získali celkem 12 medailí a z toho 4 zlaté. V dívkách dominovaly hráčky Northern Stars, které ovládly kategorie G14, G18 a získaly stříbro v G16. Letošní Prague Games opět vyhlásili boj šikaně kampaní #Nesikane. 380 týmům z 12 zemí letos přálo i počasí a odehrály skvělé zápasy! Laťka je tak pro příští rok nastavena opět o něco výš.